top of page
Martin Marcin.jpg

štábní praporčík i. m. Martin MARCIN

Narodil se 14. 2. 1982 v Chomutově, na střední škole vystudoval obor obnova a ochrana životního prostředí. Absolvoval povinnou základní vojenskou službu a rok pracoval v administrativě. Pak se stal vojákem z povolání. Jako starší řidič u ženijního praporu absolvoval dvě mise KFOR (2007, 2009). Třetí a čtvrté mise se účastnil již s 42. mechanizovaným praporem v Afghánistánu (PRT Logar - 2012, BAF Bagram - 2015). Vrátil se sem potřetí roku 2018 jako velitel 2. strážního družstva 10. strážní roty BAF. Zemřel 5. 8. 2018 na následky zranění při útoku sebevražedného atentátníka. In memoriam byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka, vyznamenán Křížem obrany státu a Medailí Za hrdinství.

Martinovy knihy nám darovala 10. 6. 2020 jeho maminka: "V roce 2018, po smrti Martina, Patrika a Kamila se v naší zemi zvedla velká vlna solidarity, která mě motivovala k tomu, alespoň část toho pozitivního vrátit. A komu nejspíš, než ženám a mužům, kteří mají podobné vzpomínky a zážitky z misí, kterých se zúčastnili? A dost možná naše kluky znali? Darovat knihy, které mi po synovi zbyly, mi připadá smysluplné. Snažím se veteránům pomáhat i jinak, ale to už je jiná kapitola."

Martinova teta dodává: "Celou rodinu například naučil číst knihy Terryho Pratchetta. Humorem z knih o Zeměploše nás často bavil a rozesmál. Některé postavy uměl moc dobře napodobit."

Ze spolkové knihovny se tak stala Knihovna Martina Marcina, s novým nábojem a posláním, které jde dalece za prvotní ambice. Nejde jen o to dát dohromady tematické knihy, ale také uchovat vzpomínku na ty, kdo je jako první vlastnili a nacházeli v nich inspiraci.

Martinovy knihy:

Rambo I, II, III

Seal Team Six: Lov sokola

Seal Team Six: Lov vlka

Přísně tajné! Literatura faktu. Iluze a jistoty roku 1945

Zlatý sarkofág

Vyvolený otrok

Vraždy na Novém Světě: Milý Danieli...

Tyran

Star Wars: Dědic impéria

Tajemnou českou krajinou

Tři srdce, tři lvi

Stockholmský oktáv

Sloužím socialistické vlasti

Rytec kamejí

Rej dýk

Princ ničeho: Válečný prorok

Princ ničeho: Přichází tma

Polární stanice

Pahorek z písku

Obžalovaná Adina Mandlová

Mořeplavec

Mistr Hiram a král Šalamoun

Ledová bariéra

Atilla: Král Hunů

Atilla: Bič boží

Colt: Americká legenda

Čchi kung

Cesta ctnosti

Americký hrdina

Nárazová vlna

Planeta Leon

Na západní frontě klid

štábní praporčík i. m. Martin MARCIN: Staff
bottom of page